Főoldal / Szórványtallózó / Fehér megye /
Alvinc

Turizmussal a szórványért Bethlen Gábor útján
Az alvinci református templom, amely szinte összeomlott, juhakol is volt benne, de magyar állami támogatással felújították; a mellette levő Kemény-kúria, amelyet román vállalkozó hozott helyre; s a romos Martinuzzi-kastély közös megjelenítése lenne az egyik látványossága Bethlen Gábor útjának.

Háromszéki önkéntesek Alvincen
Szórványban nehezebb a magyarság dolga: kevés az alkalom az anyanyelv gyakorlására, ha akad, az is jobbára valamelyik iskola vagy egyház szervezésében zajlik. Alvincen pár évvel ezelőtt tűz pusztított a parókián, így a kisszámú magyar közösség helyzete tovább romlott. A Háromszéki Ifjúsági Tanács tíz tagja négy napon keresztül segédkezett az épület felújításában.

Ha elhalkul a harang
Bukarest és Budapest mentalitásváltása állíthatja meg a dél-erdélyi magyar közösségek asszimilációját.

A Szent István-i fundamentum
Az idei augusztus 20-i ünnepség az államalapítóról szóló megemlékezésen túl tisztelgés volt az erdélyi múlt emlékei és (sajnos, már romos) műemlékei előtt. A Fehér megyei RMDSZ Alvincre hívta ünnepelni a megye magyarságát. Alvinc történelmünk neves színtere: itt gyilkolták meg 1551-ben Martinuzzi Fráter Györgyöt, itt született 1814-ben Kemény Zsigmond, itt győzte le Bem serege 1849 februárjában az osztrák csapatokat. XIII. századi református temploma, melyben 50 évvel ezelőtt hangzott el az utolsó istentisztelet, augusztus 20-án újra megtelt.

Alvinc - Kastély a terhes ég alatt
„Sík mezőn kanyargó folyó, mellette kastély – omladozófélben. Akár egy Csontváry festményen, csakhogy a színek tompábbak. Az ég tejfehér, hagymaszárak között vezet az ösvény a képolnaromhoz. Azon, mint sziklatömbön, félosztálynyi gyermek ül. Iskolástáskáikat odalent halomba rakták. – Tudjátok, kié volt ez a kastély hajdanán? – kiáltok fel nekik. Kórusban felelik, mint valami tanfelügyelőnek: - A Má-ria Te-ré-zi-áé! Nocsak! – gondolom megütközve.”