Főoldal / Szórványtallózó / Hunyad megye / Magyar Napok /
Többnemzetiségű ipari múlt
Szerdán is gazdag volt a kínálat a Hunyad megyei magyar napok során.
Hunyad megyei magyar napok
Vajdahunyadon az ifjúságnak jutott központi szerep, a Magyar Házban rendezett sportnap mindenekelőtt nekik szólt. Minifoci meccsek, asztalitenisz, darts vagy ötletes ügyességi játékokon mérkőztek meg egymással a helyi magyar iskola diákjai. A harói szórvány apróságai sem unatkoztak: a budapesti utcaszínház a Ludas Matyit mutatta be szabadtéri előadáson.
A bányavidéken szintén szerteágazó programokra került sor. Petrozsényban hagyományos és különleges magyar gasztronómiai recepteket mutattak be, Petrillán pedig a csernakeresztúri hagyományőrző egyesület néptáncelőadással lépett fel az ipari-városi környezethez szokott helyi magyarok előtt, miután a nyugdíjas klubban Moldován Kálmán szobrász- és festőművész alkotásait tekinthette meg a közönség. Lupényban 24 órás olvasó-maratonira került sor a református parókián, amelynek témája nyilván a család volt, hiszen az idei magyar napok fő témája a család.
Meglepetésre leginkább Déván került sor, amikor a művészeti galériában bemutatták a Vajdahunyad ipari múltjáról szóló fotóalbumot. Azért meglepetés, mert a Hunedoara - Ţara Fierului, Vajdahunyad Vasország, Eisenmarkt Eisenland című háromnyelvű album román szerzője, Constantin Găină, magyarul is szólt a közönségnek. A tősgyökeres vajdahunyadi művész munkásságát Fazakas Tibor festőművész mutatta be, a kötet jelentőségét pedig Winkler Gyula, szintén vajdahunyadi származású EP-képviselő. Miért Déván mutatták be a Vajdahunyad vasiparáról szóló, román–magyar–német háromnyelvű albumot és nem a kohászvárosban? Mert az 1890 és 1915 közötti fényképek Vajdahunyadról és a szomszédos kohásztelepülésről, Gyalárról szólnak ugyan, de az egész megyét jelképezik: a Brád, Csertés és Kisbánya (Boica) vidéki aranybányák, a Zsil-völgyi kőszénbányák hasonlóképpen néztek ki 100-120 évvel ezelőtt, ugyanolyan többnemzetiségű ipari vidékek voltak, hangsúlyozta az előszót író Winkler Gyula. A színvonalas és érdekes albumot ugyanis az ő támogatásával, az Európai Parlament pénzén adták ki. Kettős emlékeztetőként: egyrészt arról, hogy az ipar, nehézipar nemcsak Hunyad megye múltját, hanem jövőjét is jelenti, ugyanúgy, ahogy a többnemzetiségű lakosság is, hangsúlyozta Winkler.
A szerdai program a dévai Magyar Házban klasszikus magyar filmek vetítésével végződött.
Chirmiciu András, Nyugati Jelen, 2012. május 3.